Zwierciadła

X Podkarpackie Spotkania Teatralne „Zwierciadła”
26 kwietnia 2022 r.

 

Pragniemy poinformować, że zgodnie z zapisem w Aneksie do Regulaminu, podjęliśmy decyzję o przesunięciu terminu X Spotkań Teatralnych "Zwierciadła" na 26 kwietnia 2022 r.
Jednocześnie zaznaczamy, że termin zgłoszeń dla grup teatralnych nie ulega zmianie.

 

Dokumenty do pobrania:

X Podkarpackie Spotkania Teatralne „Zwierciadła”
15 marca 2022 r.

Z powodu obostrzeń związanych z COVID-19 nie doszło do finału "Zwierciadeł" w 2020 roku , a ich organizacja w r. sz. 2020/2021 została zawieszona. Chcemy poinformować, że po wybuchu pandemii COVID-19 wznawiamy organizację Podkarpackich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła". Jesteśmy pełni nadziei na pomyślny finał 15 marca 2022 roku.
Miło nam zaprosić młodzieżowe grupy teatralne ze szkół średnich, domów kultury oraz ich opiekunów do udziału w kolejnej edycji Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”.
Podzielcie się z nami Waszą aktorską pasją!
Spotkajmy się teatralnie!

Dokumenty do pobrania:

W razie pytań prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej:rzeszow.zwierciadla@gmail.com

"Zwierciadła"

„Spotkajmy się teatralnie!” to projekt sieci młodzieżowych festiwali teatralnych „Zwierciadła”. W roku szkolnym 2011/2012 Fundacja Teatrikon wraz ze szkołami partnerskimi zorganizowała pierwszą edycję projektu, dzięki której Spotkania Teatralne „Zwierciadła” odbyły się w 6 miastach Polski: Lublinie, Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze (w każdym z miast festiwal posiada rangę przeglądu wojewódzkiego). W ramach działań sieci organizowane są warsztaty i szkolenia oraz przeprowadzane działania praktyczne w ramach edukacji pozaformalnej, umożliwiające młodzieży samodzielną realizację poszczególnych wojewódzkich edycji festiwalu. Rzeszowskie „Zwierciadła” organizowane są przez 20-25 osobową grupę uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 im. Ambrożego Towarnickiego. Projektem opiekują się nauczycielki: Urszula Łubgan i Małgorzata Tymczak. Spotkania Teatralne "Zwierciadła" gromadzą co roku grupy teatralne z Podkarpacia, ogromną publiczność oraz znakomite jury. Młodzieżowe zespoły teatralne rywalizują o statuetkę "Zwierciadło" - nagrodę główną oraz nagrodę dla najlepszego aktora i statuetkę "Ambrożynkę" - nagrodę publiczności naszej szkoły.

Statuetka Zwierciadła

Statuetka „Ambrożynka” - dlaczego „Ambrożynka” ? Od imienia patrona naszej szkoły – Ambrożego Towarnickiego, który w II poł. XIX w. przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza naszego miasta. Był także kuratorem fundacji założonej przez jego stryja Jana Towarnickiego. Fundacja wspierała finansowo zdolną , pragnącą uczyć się młodzież z ubogich rodzin. Zbudowała na terenie Rzeszowa obiekty takie jak szkoły i internaty, które istnieją do dziś , służąc uczącej się i studiującej młodzieży. Uważamy ,że festiwal teatralny „Zwierciadła” realizuje ideę bliską rodowi Towarnickich , czyli ideę szeroko rozumianej edukacji młodzieży pochodzącej z różnych środowisk. Pragnąc nadać rzeszowskiej edycji „Zwierciadeł” indywidualny charakter , chcemy nagrodzić„ Ambrożynką” grupę teatralną , która spodoba się publiczności Zespołu Szkół Nr 1. Idea oraz nazwa statuetki ma przypominać o zasługach Ambrożego Towarnickiego oraz promować w środowisku szkołę noszącą jego imię – naszą szkołę. Autorem projektu oraz wykonawcą statuetki jest rzeszowski artysta-plastyk Marcin Rut.

 

...........................................................................................................

Idea Zwierciadeł

Zwierciadła to święto szkoły

Istnieje wiele młodzieżowych festiwali teatralnych organizowanych w domach kultury czy centrach kulturalnych. Zwierciadła swoją wyjątkowość zawdzięczają temu, że odbywają się wewnątrz szkoły. Na czas trwania wydarzenia sala gimnastyczna przeistacza się w salę teatralną instalowane są kotary, oświetlenie oraz nagłośnienie. Dzięki umiejscowieniu wydarzenia w szkole, młodzież biorąca udział w przeglądzie czuje się swobodnie i nie odczuwa tak wielkiej tremy czy stresu rywalizacji. Zwierciadła angażują również niemalże całą społeczność uczniowską. W ich trakcie można odczuć magiczny klimat - uczniowie śledzą program festiwalu, uczestniczą aktywnie w jego przygotowaniach i stanowią wymagającą publiczność. Wszystko to składa się na niezwykłą atmosferę tego wydarzenia a wielu gości odwiedzających Spotkania Teatralne - reżyserzy, dziennikarze, aktorzy, animatorzy kultury - podkreśla, że to właśnie ta atmosfera sprawia, że Zwierciadła są zjawiskiem unikalnym wśród młodzieżowych imprez teatralnych.

 

Zwierciadła to zjawisko

"Zwierciadła" to wyjątkowe w swej formie spotkania teatralne adresowane do młodzieży licealnej. Ich unikalność polega na tym, że festiwal stanowi integralną część życia licealistów - nie jest to kolejny przegląd, na którym uczniowie grają głównie dla jury konkursowego i całą swoją energię przeznaczają na skupienie się na rywalizacji. Zwierciadła zostały stworzone przez licealistów dla licealistów, stąd też zmaganiom festiwalowym towarzyszy przyjazna atmosfera i szczere emocje.

 

Zwierciadła to autentyczność

Młodzież występująca na naszym festiwalu przygotowuje spektakle o tematyce aktualnej, często poruszającej problemy, z jakimi dziś borykają się młodzi. Przedstawienia prezentowane później osobom w tym samym wieku są poddawane prawdopodobnie najtrudniejszemu sprawdzianowi - ocenie rówieśników. Podczas Zwierciadeł na sali można zaobserwować wzruszenie, jak i rozbawienie, publiczność skupioną na wątkach najciekawszych spektakli, ale także znudzoną oglądaniem płytkich czy mało autentycznych przedstawień. Zarówno młodzież występująca na Spotkaniach, uczniowie szkoły, w której są one organizowane, jak i publiczność odwiedzająca festiwal, żywo reaguje na wszystko to, co dzieje się na scenie. Zwierciadła pozwalają dostrzec w teatrze prawdziwą przyjemność obcowania ze sztuką, sprawiają, że wiele osób “zaraża się” pasją teatralną. W erze kultury “fast foodów” i zaabsorbowania młodzieży telewizją i Internetem, taki festiwal daje możliwość aktywnego odejścia od tych schematów i odnalezienia realnej satysfakcji z żywego doświadczania teatru.

 

Zwierciadła to nauka

W proces przygotowania festiwalu od samego początku zaangażowani są uczniowie szkoły. Wspólnie z nauczycielami – opiekunami oraz konsultantami z Fundacji Teatrikon, przez kilka miesięcy pracują oni nad organizacją Zwierciadeł. Na zasadach edukacji nieformalnej zdobywają oni doświadczenie pracy w grupie i koordynacji projektu, które później okazuje się niezwykle przydatne w dorosłym życiu. Poprzez twórczość, edukację i animację wspieramy młodych ludzi w świadomym rozwoju i podejmowaniu wyzwań. Chcemy aby młodzi ludzie byli w stanie odpowiadać na wyzwania jutra, dlatego przy realizacji Zwierciadeł zachęcamy młodzież do jak najbardziej aktywnego uczestniczenia w życiu szkoły, nie ograniczając się jedynie do organizacji samego festiwalu, ale dbając o holistyczny rozwój naszych podopiecznych. Poza tym staramy się przybliżać młodzieży tematykę teatralną organizując warsztaty oraz spotkania z ciekawymi osobowościami świata teatru, aktorami, reżyserami.

 

Zwierciadła mają charakter:

  • Konkursu - poszczególne grupy współzawodniczą ze sobą, podlegają ocenie i uzyskują miejsca w klasyfikacji;
  • Integracji - uczniowie z grup teatralnych poznają się i integrują w czasie wspólnych spotkań i warsztatów teatralnych;
  • Nauki - aktorzy mają szansę zdobyć cenne doświadczenie zarówno poprzez własne przygotowania do występu, jak i naukę na warsztatach.

 

Program może obejmować:

  • występy konkursowe
  • warsztaty teatralne
  • występy pozaszkolnych grup teatralnych
  • spotkanie uczestników i uczniów z gościem specjalnym
  • zajęcia integracyjne
  • wydarzenia towarzyszące
  • koncerty, debaty, wystawy, działania w klubie festiwalowym

 

...........................................................................................................

Zwerciadła logo 2

VIII Podkarpackie Spotkania Teatralne "Zwierciadła" 6 marca 2019 r.

 

Po raz kolejny zapraszamy wszystkich miłośników teatru tworzących młodzieżowe grupy teatralne (zarówno ze szkół ponadgimnazjalnych, jak i domów kultury) do zaprezentowania własnych artystycznych dokonań i wzięcia udziału w VIII edycji naszego przeglądu. Poniżej zamieszczamy materiały do pobrania.

Spotkajmy się teatralnie!

 

Nagroda główna – statuetka ,,Zwierciadło” trafiła w ręce grupy teatralnej z II LO w Przemyślu za spektakl pt. „W”

Grupa teatralna z II LO w Przemyślu

Wyróżnienia otrzymały przedstawienia przygotowane przez:

Teatr „Memłon” z IV LO w Rzeszowie

Teatr „Memłon” z IV LO w Rzeszowie

----------------------------------------------------

z03_2019

Teatr „Grymas” z Ośrodka Działań Teatralnych w Rzeszowie

----------------------------------------------------

z04_2019

Teatr Lalki i Aktora ze Szkoły Podstawowej w Turzym Polu

----------------------------------------------------

z05_2019

Teatr „Impresja” z III LO w Rzeszowie

----------------------------------------------------

z08_2019

Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymali Szymon Rysz i Dawid Dziuba-Biesiadecki z teatru „Memłon” z IV LO w Rzeszowie za wykonanie piosenki „Śpiewacy radości”

----------------------------------------------------

z06_2019

Nagrodę publiczności „Ambrożynkę” otrzymała grupa „Talia” z II LO w Dębicy

----------------------------------------------------

z07_2019

Wyróżnienia publiczności przypadły grupie teatralnej z II LO w Przemyślu i grupie „Metryka” z Domu Kultury „Nowe Miasto” w Rzeszowie

----------------------------------------------------

VII Podkarpackie Spotkania Teatralne "Zwierciadła" 7 marca 2018 r.

Miło nam poinformować wszystkich zainteresowanych teatrem, zarówno opiekunów, jak i członków grup teatralnych, że po raz kolejny,
w dniu 7 marca 2018 r. organizujemy Podkarpackie Spotkania Teatralne „Zwierciadła’’, czyli przegląd młodzieżowych grup teatralnych.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem przeglądu i pobrania innych dokumentów.

 

Dokumenty do pobrania:

Program Zwierciadeł

Więcej informacji na facebooku

Relacja z finału VII Podkarpackich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła" w Polskim Radiu Rzeszów.

 

Teatr M.D.K, czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie

Teatr ADAMAREK z II LO w Rzeszowie w spektaklu ,,Sen mój, nie twój"

Teatr FART z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie w spektaklu ,,Bohater"

Teatr MEMŁON z VI LO w Rzeszowie w spektaklu ..Pełnia"

Grupa teatralna TALIA z II LO w Dębicy

Grupa teatralna TALIA z II LO w Dębicy w spektaklu Aleksandra Fredry ,,Nikt mnie nie zna"

Spotkanie z gościem specjalnym p.Robertem Żurkiem

Jury szkolne (od lewej: p. S. Wadiak, p. E. Brożyna, Jakub Medwid, Adrianna Słabczyńska, Natasza Gąsior)

Obrady jury (od lewej: p. Jolanta Nord, p. Elżbieta Winiarska, p. Ryszard Zatorski)

Organizatorzy i uczestnicy VII Podkarpackich Spotkań Teatralnych ,,Zwierciadła''

------------------------------------------------------------------------------------------

Oficjalne wyniki finału VII edycji Podkarpackich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła"

 

Przedstawiamy zwycięzców:

Nagroda główna "Zwierciadło" Teatr "Adamarek" z ll LO w Rzeszowie.

Nagroda zbiorowa w kategorii najlepszy aktor/aktorka Teatr
M.D.K. czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie.

Nagroda publiczności ZS Nr 1 Teatr "Admarek" z ll LO w Rzeszowie.

Wyróżnienie publiczności ZS Nr 1 Grupa Teatralna "Talia" z ll LO w Dębicy

 

Gratulujemy!

Nagrody dla zwycięzców

 

 

...........................................................................................................
 

VI Podkarpackie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” Rzeszów 2017

 

Po raz kolejny zapraszamy młodzieżowe teatry ze szkół i domów kultury Rzeszowa i województwa podkarpackiego na Spotkania Teatralne organizowane w ramach
ogólnopolskiego projektu „Spotkajmy się teatralnie” prowadzonego przez fundację TEAM-Teatr, Edukacja, Animacja Młodzieży TEATRIKON z Lublina. Młodzi aktorzy
będą mogli zaprezentować się przed młodzieżową publicznością i profesjonalnym jury, które wyłoni najlepsze przedstawienie. Zwycięski zespół otrzyma statuetkę
„Zwierciadło” i będzie reprezentował Podkarpacie na ogólnopolskim finale, który w tym roku odbędzie się w Lublinie. Zespół, który najbardziej spodoba się szkolnemu
jury, zostanie uhonorowany statuetką ZS Nr 1-”Ambrożynką”. Bliźniacze edycje Spotkań odbędą się także w Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie i Białymstoku. Tegoroczną
edycję Spotkań w Rzeszowie przygotowuje około 20-osobowa grupa młodzieży pod opieką nauczycielek - Małgorzaty Tymczak i Urszuli Łubgan.

 

Materiały do pobrania:

Regulamin

Karta zgłoszenia PDF DOC

Więcej informacji na facebooku

Ankieta do pobrania PDF DOC

Program "Zwierciadeł" 2017

Wyniki "Zwierciadeł" 2017

 

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Główny koordynator: Magdalena Łukasik, uczennica klasy 2d, tel. 665 703 007,
poczta elektroniczna: rzeszow.zwierciadla@gmail.com

 

Jakub Nosal - nagrodzony "Ambrożynką"

''(Nie)codzienne przyjęcie'' - teatr Memłon z IV LO"

''Bal u Szatana'' - teatr Varietes z II LO

Jurorzy STZ 2017 - Jolanta Nord, Monika Szela, Anna Gargała

''cZŁOwieku'' - teatr T. Lab z MOK w Dębicy

''Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi'' - grupa teatralna z ZSO w Brzozowie

''Stoję na scenie'' - Teatr Kantor Wymiany Myśli

''Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić'' - grupa teatralna Synestezja z VI LO

VI Spotkania Teatralne ''Zwierciadła'' 2017 - otwarcie, Dariusz Figura z fundacji TEAM Teatrikon
i Magdalena Łukasik

''Z takimi przyjaciółmi'' - Młodszy Teatr im. A. Fredry

''Zwierciadło'' dla Teatru T. Lab

Najlepszy Aktor - Jakub Nosal

''Pianista'' - monodram Jakuba Nosala z VI LO

''To ja, Kasia''- monodram Kingi Kani z MOK w Dębicy

 

 

V edycja Podkarpackich Spotkań Teatralnych „ZWIERCIADŁA” Rzeszów 2016

Rzeszowskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” to przegląd amatorskich teatrów organizowany przez młodzież - dla młodzieży w ramach projektu
„Spotkajmy się teatralnie!” prowadzonego przez fundację TEAM Teatrikon z Lublina. Podczas tych spotkań młodzi pasjonaci teatru mają okazję zaprezentować
swoje umiejętności przed szeroką publicznością i walczyć o nagrody, poddając się krytyce profesjonalnego jury. Na scenie Zespołu Szkół Nr 1 im. Ambrożego
Towarnickiego w Rzeszowie pokażą się grupy z całego województwa podkarpackiego! Rzeszowskie „Zwierciadła” organizowane są przez 30-osobową grupą uczniów z
Zespołu Szkół im. Ambrożego Towarnickiego pod opieką prof. Urszuli Łubgan i prof. Małgorzaty Tymczak.

 

Materiały do pobrania:

Program V Podkarpackich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” Rzeszów 2016

Regulamin

Karta zgłoszenia PDF DOC

Więcej informacji na facebooku

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Główny koordynator: Maria Więcek, uczennica klasy 2k, tel. 537 575 551,
poczta elektroniczna: rzeszow.zwierciadla@gmail.com

 

Nasze nagrody - statuetki STZ 2016

STZ 2016 - p. J. Nord, p. A. Demczuk, p. E. Jurasz - jury

STZ 2016 - grupa teatralna hOMLET, spektakl pt. Szarlotka z herbatą

STZ 2016 - grupa teatralna MERITUM II, spektakl pt.Zły sen o tym, że wcale się nie śni

STZ 2016 - grupa teatralna Młode Dzielne Kuropatwy, spektakl pt. Bal w Operze

STZ 2016 - grupa teatralna SPIROGRAF ze Lwowa, spektakl pt. Kwiatkowy sklepik

STZ 2016 - grupa teatralna z II LO w Przemyślu, spektakl pt. Drabina

STZ 2016 - grupa teatralna z RZS w Pilźnie, spektakl pt. Młodzi w hołdzie młodym

STZ 2016 - Klaudia Kocój i Ada Kieś - konferansjerki

STZ 2016 - Madzia Łukasik prowadzi spotkanie z gościem specjalnym, p. K. Dobrowolskim

STZ 2016 - p. J. Nord i nasz gość specjalny, aktor p. K. Dobrowolski

STZ 2016 - teatr MEMŁON, spektakl pt. Alicja w krainie czarów

Tak świętowaliśmy nasz mały jubileusz - V edycję STZ

 

 

IV Podkarpackie Spotkania Teatralne "ZWIERCIADŁA" Rzeszów 2015 są częścią sieci Spotkajmy Się Teatralnie!

Materiały do pobrania:

Regulamin

Karta zgłoszenia PDF DOC

Program IV Podkarpackich Spotkań Teatralnych „Zwierciadła” Rzeszów 2015

Więcej informacji na facebooku

 

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Główny koordynator: Agata Dziura, tel. 606 588 643,
poczta elektroniczna: rzeszow.zwierciadla@gmail.com

 

STZ 2015 - Ania Motyka i Sylwia Błażejowska, czyli okrojony skład szkolnego jury

STZ 2015 - finał, czyli rozdanie nagród

STZ 2015 - grupa teatralna BAJA, spektakl pt. Chodź człowieku coś ci powiem

STZ 2015 - grupa teatralna KWIATEK, spektakl pt. Karol

STZ 2015 - grupa teatralna MERITUM, spektakl pt. Kobiety w sytuacji krytycznej

STZ 2015 - grupa teatralna TRUFLE 1, spektakl pt. Ostatnie tango Balladyny

STZ 2015 - grupa teatralna TRUFLE 2, spektakl pt. Gdynia Orłowo

STZ 2015 - grupa teatralna z LO w Kołaczycach, spektakl pt. Zagubieni

STZ 2015 - grupa teatralna ZST w Łańcucie, spektakl pt. Zwycięstwo

STZ 2015 - organizatorzy, czyli uczniowie i opiekunki

STZ 2015 - p. M. Adamiec, p. J. Nord i p. E. Jurasz - jury

STZ 2015 - teatr itd..., spektakl pt. Obecność

STZ 2015 - teatr MEMŁON, spektakl pt. Przygody wielce kochliwego Sindbada Żeglarza

STZ 2015 -TEATR 101, spektakl pt. Poeta na emigracji