Podkarpacki Międzyszkoly Konkurs Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae sed vitae discimus”

kantyczny

Podkarpacki Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Kulturze Antycznej „Non scholae, sed vitae discimus” od 14 lat organizowany jest przez VI Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie oraz Zakład Historii Starożytnej i Orientalistyki Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod Honorowym Patronatem Rektora UR, Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Rzeszowie.

 

Konkurs ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli. Ma on charakter interdyscyplinarny i przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa podkarpackiego, wykazujących szczególne zainteresowanie kulturą antyczną.

 

Osiem najlepszych 3-osobowych drużyn po dwuetapowych, pisemnych eliminacjach zostaje zakwalifikowanych przez Komisją Konkursową do Finału. Eliminacje III stopnia mają charakter ustny i polegają na przygotowaniu „scenki rodzajowej” dotyczącej wybranej przez uczestników dziedziny życia w starożytności oraz udzieleniu odpowiedzi na wylosowane pytania. Finalistów ocenia jury, w skład którego wchodzą pracownicy naukowi rzeszowskich uczelni: dr hab. Piotr Berdowski (Instytut Historii UR), dr Maciej Milczanowski (Instytut Socjologii UR) oraz mgr Renata Nowak (UR).

 

Laureaci Konkursu, obok dyplomów i nagród rzeczowych, otrzymali dodatkowe 20 punktów, jeśli wybiorą studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku: Historia, Kulturoznawstwo lub Archeologia.

 

Medialny patronat nad całością Konkursu – jak co roku – objęło Akademickie Radio i Telewizja Centrum, gazeta codzienna „Super Nowości” oraz portale internetowe „Super Student” i studencirzeszow.pl.

 

Organizatorzy:
Dr Beata Blahaczek
Mgr Monika Wójcik

konkurs_ant_1

XV PODKARPACKI MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY O KULTURZE ANTYCZNEJ
Przedstawiamy Zespoły, które zakwalifikowały się do Półfinału Konkursu Antycznego (kolejność przypadkowa):