godło logo-szkoły


W czym możesz się wykazaćIX Podkarpackie Spotkania Teatralne „Zwierciadła”
24 marca 2020 r.

Miło nam zaprosić młodzieżowe grupy teatralne ze szkół średnich oraz ich opiekunów do udziału w kolejnej edycji Spotkań Teatralnych „Zwierciadła”.
Podzielcie się z nami Waszą aktorską pasją!
Spotkajmy się teatralnie!

Dokumenty do pobrania:

W razie pytań prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej: rzeszow.zwierciadla@gmail.com
„Spotkajmy się teatralnie!” to projekt sieci młodzieżowych festiwali teatralnych „Zwierciadła”. W roku szkolnym 2011/2012 Fundacja Teatrikon wraz ze szkołami partnerskimi zorganizowała pierwszą edycję projektu, dzięki której Spotkania Teatralne „Zwierciadła” odbyły się w 6 miastach Polski: Lublinie, Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze (w każdym z miast festiwal posiada rangę przeglądu wojewódzkiego). W ramach działań sieci organizowane są warsztaty i szkolenia oraz przeprowadzane działania praktyczne w ramach edukacji pozaformalnej, umożliwiające młodzieży samodzielną realizację poszczególnych wojewódzkich edycji festiwalu. Rzeszowskie „Zwierciadła” organizowane są przez 20-25 osobową grupę uczniów z Zespołu Szkół Nr 1 im. Ambrożego Towranickiego. Projektem opiekują się nauczycielki: Urszula Łubgan i Małgorzata Tymczak. Spotkania Teatralne "Zwierciadła" gromadzą co roku grupy teatralne z Podkarpacia, ogromną publiczność oraz znakomite jury. Młodzieżowe zespoły teatralne rywalizują o statuetkę "Zwierciadło" - nagrodę główną oraz nagrodę dla najlepszego aktora i statuetkę "Ambrożynkę" - nagrodę publiczności naszej szkoły.


Statuetka „Ambrożynka” - dlaczego „Ambrożynka” ? Od imienia patrona naszej szkoły – Ambrożego Towarnickiego, który w II poł. XIX w. przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza naszego miasta. Był także kuratorem fundacji założonej przez jego stryja Jana Towarnickiego. Fundacja wspierała finansowo zdolną , pragnącą uczyć się młodzież z ubogich rodzin. Zbudowała na terenie Rzeszowa obiekty takie jak szkoły i internaty, które istnieją do dziś , służąc uczącej się i studiującej młodzieży. Uważamy ,że festiwal teatralny „Zwierciadła” realizuje ideę bliską rodowi Towarnickich , czyli ideę szeroko rozumianej edukacji młodzieży pochodzącej z różnych środowisk. Pragnąc nadać rzeszowskiej edycji „Zwierciadeł” indywidualny charakter , chcemy nagrodzić„ Ambrożynką” grupę teatralną , która spodoba się publiczności Zespołu Szkół Nr 1. Idea oraz nazwa statuetki ma przypominać o zasługach Ambrożego Towarnickiego oraz promować w środowisku szkołę noszącą jego imię – naszą szkołę. Autorem projektu oraz wykonawcą statuetki jest rzeszowski artysta-plastyk Marcin Rut.
...........................................................................................................

Idea Zwierciadeł


Zwierciadła to święto szkoły

Istnieje wiele młodzieżowych festiwali teatralnych organizowanych w domach kultury czy centrach kulturalnych. Zwierciadła swoją wyjątkowość zawdzięczają temu, że odbywają się wewnątrz szkoły. Na czas trwania wydarzenia sala gimnastyczna przeistacza się w salę teatralną instalowane są kotary, oświetlenie oraz nagłośnienie. Dzięki umiejscowieniu wydarzenia w szkole, młodzież biorąca udział w przeglądzie czuje się swobodnie i nie odczuwa tak wielkiej tremy czy stresu rywalizacji. Zwierciadła angażują również niemalże całą społeczność uczniowską. W ich trakcie można odczuć magiczny klimat - uczniowie śledzą program festiwalu, uczestniczą aktywnie w jego przygotowaniach i stanowią wymagającą publiczność. Wszystko to składa się na niezwykłą atmosferę tego wydarzenia a wielu gości odwiedzających Spotkania Teatralne - reżyserzy, dziennikarze, aktorzy, animatorzy kultury - podkreśla, że to właśnie ta atmosfera sprawia, że Zwierciadła są zjawiskiem unikalnym wśród młodzieżowych imprez teatralnych.


Zwierciadła to zjawisko

"Zwierciadła" to wyjątkowe w swej formie spotkania teatralne adresowane do młodzieży licealnej. Ich unikalność polega na tym, że festiwal stanowi integralną część życia licealistów - nie jest to kolejny przegląd, na którym uczniowie grają głównie dla jury konkursowego i całą swoją energię przeznaczają na skupienie się na rywalizacji. Zwierciadła zostały stworzone przez licealistów dla licealistów, stąd też zmaganiom festiwalowym towarzyszy przyjazna atmosfera i szczere emocje.


Zwierciadła to autentyczność

Młodzież występująca na naszym festiwalu przygotowuje spektakle o tematyce aktualnej, często poruszającej problemy, z jakimi dziś borykają się młodzi. Przedstawienia prezentowane później osobom w tym samym wieku są poddawane prawdopodobnie najtrudniejszemu sprawdzianowi - ocenie rówieśników. Podczas Zwierciadeł na sali można zaobserwować wzruszenie, jak i rozbawienie, publiczność skupioną na wątkach najciekawszych spektakli, ale także znudzoną oglądaniem płytkich czy mało autentycznych przedstawień. Zarówno młodzież występująca na Spotkaniach, uczniowie szkoły, w której są one organizowane, jak i publiczność odwiedzająca festiwal, żywo reaguje na wszystko to, co dzieje się na scenie. Zwierciadła pozwalają dostrzec w teatrze prawdziwą przyjemność obcowania ze sztuką, sprawiają, że wiele osób “zaraża się” pasją teatralną. W erze kultury “fast foodów” i zaabsorbowania młodzieży telewizją i Internetem, taki festiwal daje możliwość aktywnego odejścia od tych schematów i odnalezienia realnej satysfakcji z żywego doświadczania teatru.


Zwierciadła to nauka

W proces przygotowania festiwalu od samego początku zaangażowani są uczniowie szkoły. Wspólnie z nauczycielami – opiekunami oraz konsultantami z Fundacji Teatrikon, przez kilka miesięcy pracują oni nad organizacją Zwierciadeł. Na zasadach edukacji nieformalnej zdobywają oni doświadczenie pracy w grupie i koordynacji projektu, które później okazuje się niezwykle przydatne w dorosłym życiu. Poprzez twórczość, edukację i animację wspieramy młodych ludzi w świadomym rozwoju i podejmowaniu wyzwań. Chcemy aby młodzi ludzie byli w stanie odpowiadać na wyzwania jutra, dlatego przy realizacji Zwierciadeł zachęcamy młodzież do jak najbardziej aktywnego uczestniczenia w życiu szkoły, nie ograniczając się jedynie do organizacji samego festiwalu, ale dbając o holistyczny rozwój naszych podopiecznych. Poza tym staramy się przybliżać młodzieży tematykę teatralną organizując warsztaty oraz spotkania z ciekawymi osobowościami świata teatru, aktorami, reżyserami.


Zwierciadła mają charakter:


Program może obejmować:


...........................................................................................................VIII Podkarpackie Spotkania Teatralne "Zwierciadła" 6 marca 2019 r.Po raz kolejny zapraszamy wszystkich miłośników teatru tworzących młodzieżowe grupy teatralne (zarówno ze szkół ponadgimnazjalnych, jak i domów kultury) do zaprezentowania własnych artystycznych dokonań i wzięcia udziału w VIII edycji naszego przeglądu. Poniżej zamieszczamy materiały do pobrania.

Spotkajmy się teatralnie!Dokumenty do pobrania:

Relacja z finału VIII Podkarpackich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła" w Polskim Radiu Rzeszów.Nagroda główna – statuetka ,,Zwierciadło” trafiła w ręce grupy teatralnej z II LO w Przemyślu za spektakl pt. „W”


Wyróżnienia otrzymały przedstawienia przygotowane przez:


Teatr „Memłon” z IV LO w Rzeszowie


Teatr „Grymas” z Ośrodka Działań Teatralnych w Rzeszowie


Teatr Lalki i Aktora ze Szkoły Podstawowej w Turzym Polu


Teatr „Impresja” z III LO w Rzeszowie


Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymali Szymon Rysz i Dawid Dziuba-Biesiadecki z teatru „Memłon” z IV LO w Rzeszowie za wykonanie piosenki „Śpiewacy radości”

Nagrodę publiczności „Ambrożynkę” otrzymała grupa „Talia” z II LO w Dębicy


Wyróżnienia publiczności przypadły grupie teatralnej z II LO w Przemyślu i grupie „Metryka” z Domu Kultury „Nowe Miasto” w Rzeszowie


Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólne przeżycie wielu teatralnych emocji ! Do zobaczenia za rok!

VII Podkarpackie Spotkania Teatralne "Zwierciadła" 7 marca 2018 r.Miło nam poinformować wszystkich zainteresowanych teatrem, zarówno opiekunów, jak i członków grup teatralnych, że po raz kolejny, w dniu 7 marca 2018 r. organizujemy Podkarpackie Spotkania Teatralne „Zwierciadła’’, czyli przegląd młodzieżowych grup teatralnych. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem przeglądu i pobrania innych dokumentów.


Dokumenty do pobrania:

Relacja z finału VII Podkarpackich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła" w Polskim Radiu Rzeszów.Teatr M.D.K, czyli Młode Dzielne Kuropatwy z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie


Teatr ADAMAREK z II LO w Rzeszowie w spektaklu ,,Sen mój, nie twój"


Teatr FART z Młodzieżowego Domu Kultury w Rzeszowie w spektaklu ,,Bohater"


Teatr MEMŁON z VI LO w Rzeszowie w spektaklu ..Pełnia"


Grupa teatralna TALIA z II LO w Dębicy


Grupa teatralna TALIA z II LO w Dębicy w spektaklu Aleksandra Fredry ,,Nikt mnie nie zna"


Spotkanie z gościem specjalnym p.Robertem Żurkiem


Jury szkolne (od lewej: p. S. Wadiak, p. E. Brożyna, Jakub Medwid, Adrianna Słabczyńska, Natasza Gąsior)


Obrady jury (od lewej: p. Jolanta Nord, p. Elżbieta Winiarska, p. Ryszard Zatorski)


Organizatorzy i uczestnicy VII Podkarpackich Spotkań Teatralnych ,,Zwierciadła''
Oficjalne wyniki finału VII edycji Podkarpackich Spotkań Teatralnych "Zwierciadła"


Przedstawiamy zwycięzców:


Gratulujemy!

Nagrody dla zwycięzców...........................................................................................................


VI Podkarpackie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” Rzeszów 2017


Po raz kolejny zapraszamy młodzieżowe teatry ze szkół i domów kultury Rzeszowa i województwa podkarpackiego na Spotkania Teatralne organizowane w ramach ogólnopolskiego projektu „Spotkajmy się teatralnie” prowadzonego przez fundację TEAM-Teatr, Edukacja, Animacja Młodzieży TEATRIKON z Lublina. Młodzi aktorzy będą mogli zaprezentować się przed młodzieżową publicznością i profesjonalnym jury, które wyłoni najlepsze przedstawienie. Zwycięski zespół otrzyma statuetkę „Zwierciadło” i będzie reprezentował Podkarpacie na ogólnopolskim finale, który w tym roku odbędzie się w Lublinie. Zespół, który najbardziej spodoba się szkolnemu jury, zostanie uhonorowany statuetką ZS Nr 1-”Ambrożynką”. Bliźniacze edycje Spotkań odbędą się także w Bydgoszczy, Warszawie, Lublinie i Białymstoku. Tegoroczną edycję Spotkań w Rzeszowie przygotowuje około 20-osobowa grupa młodzieży pod opieką nauczycielek - Małgorzaty Tymczak i Urszuli Łubgan.


Materiały do pobrania:


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Główny koordynator: Magdalena Łukasik, uczennica klasy 2d, tel. 665 703 007,
poczta elektroniczna: rzeszow.zwierciadla@gmail.com


Jakub Nosal - nagrodzony "Ambrożynką"


''(Nie)codzienne przyjęcie'' - teatr Memłon z IV LO"


''Bal u Szatana'' - teatr Varietes z II LO


Jurorzy STZ 2017 - Jolanta Nord, Monika Szela, Anna Gargała


''cZŁOwieku'' - teatr T. Lab z MOK w Dębicy


''Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi'' - grupa teatralna z ZSO w Brzozowie


''Stoję na scenie'' - Teatr Kantor Wymiany Myśli


''Tylko Bóg ma prawo mnie obudzić'' - grupa teatralna Synestezja z VI LO


VI Spotkania Teatralne ''Zwierciadła'' 2017 - otwarcie, Dariusz Figura z fundacji TEAM Teatrikon i Magdalena Łukasik


''Z takimi przyjaciółmi'' - Młodszy Teatr im. A. Fredry


''Zwierciadło'' dla Teatru T. Lab


Najlepszy Aktor - Jakub Nosal


''Pianista'' - monodram Jakuba Nosala z VI LO


''To ja, Kasia''- monodram Kingi Kani z MOK w DębicyV edycja Podkarpackich Spotkań Teatralnych „ZWIERCIADŁA” Rzeszów 2016

Rzeszowskie Spotkania Teatralne „Zwierciadła” to przegląd amatorskich teatrów organizowany przez młodzież - dla młodzieży w ramach projektu „Spotkajmy się teatralnie!” prowadzonego przez fundację TEAM Teatrikon z Lublina. Podczas tych spotkań młodzi pasjonaci teatru mają okazję zaprezentować swoje umiejętności przed szeroką publicznością i walczyć o nagrody, poddając się krytyce profesjonalnego jury. Na scenie Zespołu Szkół Nr 1 im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie pokażą się grupy z całego województwa podkarpackiego! Rzeszowskie „Zwierciadła” organizowane są przez 30-osobową grupą uczniów z Zespołu Szkół im. Ambrożego Towarnickiego pod opieką prof. Urszuli Łubgan i prof. Małgorzaty Tymczak.


Materiały do pobrania:


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Główny koordynator: Maria Więcek, uczennica klasy 2k, tel. 537 575 551,
poczta elektroniczna: rzeszow.zwierciadla@gmail.com


Nasze nagrody - statuetki STZ 2016


STZ 2016 - p. J. Nord, p. A. Demczuk, p. E. Jurasz - jury


STZ 2016 - grupa teatralna hOMLET, spektakl pt. Szarlotka z herbatą


STZ 2016 - grupa teatralna MERITUM II, spektakl pt.Zły sen o tym, że wcale się nie śni


STZ 2016 - grupa teatralna Młode Dzielne Kuropatwy, spektakl pt. Bal w Operze


STZ 2016 - grupa teatralna SPIROGRAF ze Lwowa, spektakl pt. Kwiatkowy sklepik


STZ 2016 - grupa teatralna z II LO w Przemyślu, spektakl pt. Drabina


STZ 2016 - grupa teatralna z RZS w Pilźnie, spektakl pt. Młodzi w hołdzie młodym


STZ 2016 - Klaudia Kocój i Ada Kieś - konferansjerki


STZ 2016 - Madzia Łukasik prowadzi spotkanie z gościem specjalnym, p. K. Dobrowolskim


STZ 2016 - p. J. Nord i nasz gość specjalny,aktor p. K. Dobrowolski


STZ 2016 - teatr MEMŁON, spektakl pt. Alicja w krainie czarów


Tak świętowaliśmy nasz mały jubileusz - V edycję STZIV Podkarpackie Spotkania Teatralne "ZWIERCIADŁA" Rzeszów 2015 są częścią sieci Spotkajmy Się Teatralnie!

Materiały do pobrania:


W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:
Główny koordynator: Agata Dziura, tel. 606 588 643,
poczta elektroniczna: rzeszow.zwierciadla@gmail.com


STZ 2015 - Ania Motyka i Sylwia Błażejowska, czyli okrojony skład szkolnego jury


STZ 2015 - finał, czyli rozdanie nagród


STZ 2015 - grupa teatralna BAJA, spektakl pt.Chodź człowieku coś ci powiem


STZ 2015 - grupa teatralna KWIATEK, spektakl pt. Karol


STZ 2015 - grupa teatralna MERITUM, spektakl pt. Kobiety w sytuacji krytycznej


STZ 2015 - grupa teatralna TRUFLE 1, spektakl pt. Ostatnie tango Balladyny


STZ 2015 - grupa teatralna TRUFLE 2, spektakl pt. Gdynia Orłowo


STZ 2015 - grupa teatralna z LO w Kołaczycach, spektakl pt. Zagubieni


STZ 2015 - grupa teatralna ZST w Łańcucie, spektakl pt. Zwycięstwo


STZ 2015 - organizatorzy, czyli uczniowie i opiekunki


STZ 2015 - p. M. Adamiec, p. J. Nord i p. E. Jurasz - jury


STZ 2015 - teatr itd..., spektakl pt. Obecność


STZ 2015 - teatr MEMŁON, spektakl pt. Przygody wielce kochliwego Sindbada Żeglarza


STZ 2015 -TEATR 101, spektakl pt. Poeta na emigracji