A po lekcjach...

Wyjazdy zagraniczne w ramach projektów Erasmus+ i nie tylko...

W ramach projektów Erasmus+ i eTwinning, zarówno uczniowie jak i nauczyciele naszej szkoły mają okazję zwiedzić wiele krajów. Każdy takich wyjazdów to skarbnica wiedzy o kulturze, edukacji i życiu codziennym jego mieszkańców.

Wyjazdy uczniów:

-Projekt POWER VET: Bad Freienwalde, Berlin, Poczdam, Malaga, Rnda, Sevilla
-Erasmus+ Młodzież: Badajoz
-Power Ponadnarodowa Mobilność Uczniów Erasmus+: Porto, Braga, Esposende, Apulia, Viana do Castelo, Barcelos, Rzym
-Erasmus+: Nurmijärvi Helsinki, Ferentino, Rzym, Elefsina, Ateny, Ferentino, Bafra, Istanbul
-Warsztaty w Amarante.

Wyjazdy nauczycieli, obejmują wszystkie lokalizacje dostępne dla uczniów oraz: Malta, Grecja Elefsina, Ateny, Mollina, Malaga, Pamplona, Amarante, Nicea.

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne w Zespole Szkół Nr 1 w Rzeszowie działa w oparciu o zaaprobowany przez Radę Pedagogiczną program. Zajęcia SKT przeznaczone są dla wszystkich uczniów klas liceum i technikum. Nabór do Szkolnego Koła Turystycznego odbywa się na zasadzie dobrowolności. Przystępując do SKT uczeń zobowiązuje się uczestniczyć w zebraniach, imprezach i pracach podejmowanych przez koło. Każdy uczeń ma możliwość rozwijania własnych zainteresowań turystycznych. Podstawowym celem SKT jest rozwijanie wśród członków zainteresowań turystycznych i krajoznawczych, poznawanie obiektów przyrodniczych Polski, jej tradycji, kultury oraz pogłębianie wiedzy o własnym regionie. Bardzo ważnym celem jest także wpajanie prozdrowotnego stylu spędzania czasu wolnego. Szkolne koło turystyczne skupia uczniów lubiących podróżować i poznawać ciekawe zakątki naszego regionu i kraju Działalność tego koła to przede wszystkim wycieczki krajoznawcze, rajdy, biwaki.

Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne w Zespole Szkół Nr 1 w Rzeszowie
Poprzez te aktywne formy spędzania czasu młodzież ma okazję rozwijać swoje zainteresowania, przeżyć wspaniałe przygody, zdobyć cenne doświadczenia i poznać nowych kolegów. Możliwość taką dają wycieczki szkolne umożliwiające poznanie środowiska lokalnego własnego regionu. Wędrówki stały się sposobem na spędzanie wolnego czasu, formą rozrywki, a także pewnego rodzaju oderwaniem od rzeczywistości. Młodzi ludzie próbują się w ten sposób wyciszyć, odnaleźć spokój wewnętrzny, zastanowić się nad sobą i swoimi życiem. Takie podejście do problemu, a przy okazji poznanie zasad i norm prawidłowego zachowania w naturalnym środowisku daje przeświadczenie o konieczności wspierania u młodzieży zainteresowania tego rodzaju aktywnością fizyczną. Co roku organizowane są dwa rajdy turystyczne - piesze: wiosenny i jesienny. Sprawozdania i zdjęcia z poszczególnych rajdów znajdują się na stronie internetowej w zakładce „Szkolne Koło Turystyczne” Członkowie tego klubu przeżyją wiele ekscytujących chwil i przygód, które sprawią, że właśnie ich szkoła zapadnie im głęboko i na długie lata w pamięci.

Narty i zimowe szaleństwa ... 🙂

Sporty zimowe są atrakcyjnym sposobem na spędzenie wolnego czasu podczas zimowych miesięcy. Co roku dla wielbicieli białego szaleństwa z naszej szkoły proponujemy jednodniowe wyjazdy narciarskie ,które organizujemy od wielu lat. Młodzież naszej szkoły bardzo chętnie w nich uczestniczy. Podczas takiego wyjazdu możemy połączyć pasje uczestników ,motywację, integrację, elementy doskonalenia, budowanie lojalności, a to wszystko w otoczeniu górskiej natury.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestniczenia w narciarskich wypadach.

uczniowie na nartach

Dziewczęca Orkiestra Dęta

Jeśli jesteś osobą ciekawą świata i nowych wyzwań, jeśli jesteś wrażliwa i czujesz, że muzyka to ważna część Twojego życia, dołącz do działającej w naszej szkole Dziewczęcej Orkiestry Dętej!!!
Dziewczęca Orkiestra Dęta to:
- bezpłatna nauka gry od podstaw na trąbce, puzonie, saksofonie czy werblu
- możliwość poznania ludzi dzielących Twoją pasję
- udział w koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. we Włoszech, Francji czy Hiszpanii

Ponadto gwarantujemy mnóstwo satysfakcji i radości, jaką daje umiejętność gry na instrumencie!
Do tej pory dziewczęta koncertowały między innymi w Belgii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Rumunii, Austrii, na Węgrzech i na Słowacji.

Dziewczęca Orkiestra Dęta
Uczestniczą tam w świętach lokalnych takich jak Święto Mimozy w Montbeliard we Francji, Światowy Dzień Dziecka w Murcii w Hiszpanii, czy festiwalach międzynarodowych jak Festiwal Kwiatów w San Remo we Włoszech, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Bukareszcie w Rumunii. Dziewczęca Orkiestra Dęta swoimi występami promuje Rzeszów, Podkarpacie i Polskę w Europie. Zapisy prowadzone są w auli szkolnej za sceną w godzinach od 8 do 16! Więcej informacji o orkiestrze uzyskasz na profilu orkiestry na Facebooku.

Zespół Muzyczny "Exodus"

Tradycją naszej szkoły jest duża aktywność artystyczna młodzieży. Działający od lat Szkolny Zespół Muzyczny „EXODUS” uświetnia swoją obecnością liczne uroczystości szkolne.

W repertuarze Zespołu„EXODUS” dominuje muzyka rockowa oraz pop w nowoczesnych aranżacjach i coverach.

W roku szkolnym 2014/2015 Zespół „EXODUS” wystąpił min. w konkursie  „TEEN SHOW 2014” oraz  „OTRZĘSINACH KLAS I”  wykonując min. utwory „Life is life” zespołu Opus oraz „Eye of the tiger” z repertuaru zespołu Survival. Szeroki repertuar Zespołu „EXODUS” oraz aż dwoje wokalistów także angielskojęzycznych powodują że stanowi on ciekawą alternatywę dla młodzieży,

Zespół Muzyczny "Exodus"
Uczestniczą tam w świętach lokalnych takich jak Święto Mimozy w Montbeliard we Francji, Światowy Dzień Dziecka w Murcii w Hiszpanii, czy festiwalach międzynarodowych jak Festiwal Kwiatów w San Remo we Włoszech, Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych w Bukareszcie w Rumunii. Dziewczęca Orkiestra Dęta swoimi występami promuje Rzeszów, Podkarpacie i Polskę w Europie. Zapisy prowadzone są w auli szkolnej za sceną w godzinach od 8 do 16! Więcej informacji o orkiestrze uzyskasz na profilu orkiestry na Facebooku.

Dyskusyjny Klub Książki

W dobie wszechogarniającej technologii i cyfryzacji Dyskusyjny Klub Książki jest miejscem, gdzie ceni się rozmowę o tym, co nas pasjonuje. Jako szkoła dobrze rozumiemy, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o książkach oraz czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Podczas każdego spotkania, Pani Małgorzata Tymczak pokazuje, że dyskusje o książkach wcale nie muszą być nudne. W przyjemnej atmosferze dzielimy się swoimi spostrzeżeniami o wybranej pozycji literackiej i emocjami, które nam towarzyszyły podczas jej czytania, a to dopiero początek naszej przygody z książką. Nie martw się, nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o wspólnie przeczytanych książkach – po prostu dołącz do nas.

Dyskusyjny Klub Książki

Warsztaty dziennikarskie

Warsztaty dziennikarskie są nieodłączną częścią naszej szkoły. Wdrażają uczniów w różne aspekty zawodu dziennikarza np.: prasowego, radiowego i telewizyjnego. Nie tylko w teorii, ale też w praktyce poprzez uczestnictwo w cotygodniowych warsztatach dziennikarskich. Organizator warsztatów, Pani Bogumiła Szczepańska dokłada wszelkich starań, aby odkryć przed nami arkana tego wymagającego, ale i pięknego zawodu. Prócz pracy dziennikarskiej w ramach działalności szkoły nasi uczniowie mają też możliwość odbycia praktyk dziennikarskich w redakcjach rzeszowskich gazet oraz w Radiu Centrum czy uczestniczyć we Wszechnicy Dziennikarskiej – dwudniowej sesji poświęconej ważnym sprawom współczesnego świata, z udziałem dziennikarzy i pracowników wyższych uczelni oraz – zorganizowanie Balu Dziennikarza.

Dodatkowym atutem kierunku związanego z dziennikarstwem jest możliwość wyjazdu na warsztaty dziennikarskie wyjazdowe we Włoszech, Paryżu, Barcelonie i Madrycie. Taki wyjazd umożliwia odbycie spotkań z dziennikarzami zagranicznymi, wizyty w TV czy spotkania w ambasadzie i konsulatach.

Warsztaty Dziennikarskie

Koło menadżerskie

W ramach koła menadźerskiego organizowane są spotkania z pracownikami banków, ZUS-u oraz innymi instytucjami wspierającymi rozwój przedsiębiorczości. Współpracujemy z doradcą zawodowym oraz Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości, umożliwiającą młodym ludziom zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności, ułatwiających realizację planów zawodowych. Możesz razm z nami uczestniczyć w ogólnopolskim Dniu Przedsiębiorczości, w ekonomicznych grach internetowych (SIGG, Olimpiada Przedsiębiorczości) organizowanych min. przez NBP oraz w grach planszowych: „Podkarpacki Turniej – Chłopska Szkoła Biznesu”.
Przekonaj się sam, że ekonomia to nie tylko pożyteczna wiedza, ale i świetna zabawa.

Koło menadźerskie

Koło mechatroniczne

Jeżeli lubisz informatykę, pociąga Cię nie tylko programowanie ale również budowanie robotów to dobrze trafiłeś. Na tych zajęciach pozalekcyjnych dowiesz się jak to robić, samodzielnie zbudujesz własne roboty i je zaprogramujesz. Masz do dyspozycji wiele zestawów np.: zestaw LEGO Mindstorms EV3. To połączenie klocków LEGO Technic z elementami elektronicznymi, takimi jak czujniki i silniki, którymi steruje zaawansowany mikrokontroler zamknięty w kostce EV3. Zestaw ma ogromne możliwości – wiele wyższych uczelni technicznych używa go w swoich laboratoriach robotyki i mechatroniki. Dlatego uczestnictwo w naszym kole może być świetnym żródłem dodatkowej wiedzy niezbędnej na wyższych uczelniach.

Z nami zobaczysz, ze nigdy nie jest za późno by rozwijać swoje skrzydła w IT.

Koło mechatroniczne

Szkolne Koło Caritas

Szkolne Koło Caritas istnieje w naszej szkole już kilkanaście lat. Opiekunem koła jest Katarzyna Balawender - nauczyciel religii. SCK zrzesza grupę uczniów, którzy chcą świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Należą do niego uczniowie zarówno z klas pierwszych, drugich jak i trzecich liceum oraz technikum. Spotkania członków i opiekuna koła odbywają się zgonie z harmonogramem ustalonym na początku roku szkolnego. Działalność SKC skupia się głównie wokół organizowania i przeprowadzania akcji charytatywnych, których celem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W ciągu roku szkolnego jest ich co najmniej kilka,np: zbiórka odzieży dla osób starszych i samotnych, zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci przebywających w szpitalu, organizowanie zabawy mikołajkowej i podarunków dla dzieci, przygotowanie ozdób i kartek świątecznych, paczek żywnościowych dla osób starszych z parafii oo Bernardynówa także różnego rodzaju pomoc podopiecznym Domu Samotnej Matki i Domu Małego Dziecka w Rzeszowie. Ponadto SCK uczestniczy w akcjach diecezjalnego Caritas tj.

  • kwestowanie 1 listopada
  • świąteczne zbiorki żywności
  • roznoszenie ulotek z informacjami o przekazaniu 1% podatku
  • jałmużna wielkopostna.
Caritas

Warsztaty historyczno-geograficzne 2022

Od 2 lat klasy z rozszerzoną historią lub geografią mają okazję uczestniczyć w tygodniowych zagranicznych warsztatach historyczno – geograficznych. W 2019r. odbyły się one w Grecji. Mieliśmy okazję zwiedzić całą Riwierę Olimpijską, wspiąć się na Górę Olimp, zachwycić się przepięknymi wiszącymi klasztorami (Meteory) oraz zwiedzić stolicę – Ateny. Dzięki temu, że nasz pensjonat usytuowany był blisko plaży każdą wolną chwilkę spędzaliśmy na opalaniu i kąpielach morskich. Uczestniczyliśmy też w obrzędach Wielkanocnych w kościele grecko – katolickim i mieliśmy możliwość spróbowania greckich tradycyjnych potraw świątecznych. W 2020r. wyjechaliśmy do Włoch. Zwiedziliśmy Wenecję, Florencję i trzy dni spędziliśmy w Rzymie. Zwiedziliśmy Forum Romanum, Koloseum, Kapitol, Fontannę do Trevi, Schody Hiszpańskie, Panteon, Muzeum Watykańskie. Byliśmy na audiencji u papieża Franciszka. Choć wyjechaliśmy w lutym czekała na nas prawdziwie wiosenna pogodna.

W kwietniu 2022r. zrealizowaliśmy wyjazd do Francji. To były 3 niezapomniane dni w Paryżu i cały dzień w Disneylandzie 😉